Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Stylowe drzewko bożonarodzeniowe

Jak ciekawie ubrać choinkę?

Drzewko świerku lub jodły jest najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Korzenie choinkowej tradycji, sięgają już wierzeń pogańskich. Choinka na przestrzeni lat przetrwała jako symbol życia i płodności, a w tradycji chrześcijańskiej uosobienie Jezusa Chrystusa. Podobnie jak bożonarodzeniowe bombki, świąteczna tradycja tego drzewa narodziła się w Niemczech (dokładnie w Alzacji) w XVI wieku. W nawiązaniu do biblijnego drzewa w raju, początkowo przystrajano je jabłkami oraz ozdobami z papieru. Ciekawostką może być fakt, że wielkim zwolennikiem symbolu choinki był protestancki rewolucjonista Marcin Luter.

Do Polski tradycja drzewka bożonarodzeniowego dotarła jeszcze przed XIX wiekiem. Początkowo choinki były widywane jedynie w miastach, jednak z biegiem czasu zawitały również i na wieś, wypierając wcześniejszą tradycję dekorowania snopów zbożowych (tzw. Diduch). Później znalazły swe miejsce w domach i kościołach.

Choinki możemy ozdabiać według naszej własnej wizji. Istnieje wiele różnorodnych dekoracji, które mogą na nich zagościć. Począwszy od wypieków i słodyczy (pierniki,cukierki, czekoladki,ciastka) poprzez owoce wszelkich upraw (kłosy zbóż,orzechy, jabłka,) świeczki, światełka, zimne ognie; skończywszy na bombkach, wstążkach, łańcuchach,włosach anielskich i ozdobach plastikowych.

Drzewko dekorujemy zazwyczaj na krótko przed Wigilią Bożego Narodzenia. Na szczycie umieszczana jest gwiazda betlejemska, która jest symbolem powrotu do domu z dalekich stron. Dzwonki natomiast mają zwiastować radosne wydarzenia w przyszłości.

Według świątecznej tradycji pod każdym bożonarodzeniowym drzewkiem, powinny znajdować się prezenty gwiazdkowe. Dostarcza je Święty Mikołaj. W Rosji do dzisiaj zachowała się tradycja Dziadka Mroza, który jest jego odpowiednikiem.

Warto również wspomnieć o tradycji jemioły, która narodziła się w Wielkiej Brytanii. Swoje korzenie ma jeszcze we wierzeniach starożytnych Celtów. Druidzi rozdawali jej gałązki ludowi, aby zapewnić mu szczęście w przyszłości. Dzisiaj jemioła jest głównie symbolem zakochanych – par oraz małżeństw, które wierzą, że poprzez pocałunek pod tym właśnie drzewem, mają szanse na przeżycie lat w szczęśliwym związku.