Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Klasyczne bombki choinkowe

Recznie robione bombki choinkowe

Choinkowa bombka, jest ozdobą świąteczną, wykonaną z cienkiego szkła i zazwyczaj zawierającą ręcznie wykonane malowidła. Powstała w połowie XIX wieku w Niemczech, a jej twórcą był Hans Greiner. Na początku były to jedynie szklane wydmuszki, jednak w miarę rozwoju cywilizacyjnego, jej kształt ewoluował. Pojawiły się bombki, imitujące różne symbole świąteczne, np.: jabłka, orzechy, prezenty, mikołaje, renifery, sople itp. Zyskały one ogromną popularność na całym świecie i dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie bez nich świąt Bożego Narodzenia.

Początkowo światowym potentatem w produkcji bombek świątecznych była niemiecka Norymberga, z czasem jednak i nasz kraj uplasował się w czołówce światowej tej właśnie branży.

Bombki choinkowe, powstają poprzez wdmuchiwanie powietrza w przezroczyste, długie rurki (tzw.odciągi). Następnie w wyniku ciepła i ruchów cząsteczkowych gazu, zamieniają się w kule. Temperatura takiej szklanej masy musi oscylować w okolicach 1000 stopni Celsjusza. Im bardziej wymyślny jest kształt bombki, tym trudniej ją wykonać. W tym celu używa się więc specjalnie przygotowanych form, do których wlewa się plastyczną masę szklaną.

Kolejnym etapem procesu wytwarzania bombek, jest ich studzenie. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ należy zadbać o to, aby szkło stygło równomiernie, a temperatura nie notowała większych wahań niż 550-580 stopni Celsjusza. Jeżeli szkło nie zaczyna pękać, mamy pewność, że cały proces przebiega prawidłowo.

Ostudzone bombki, wędrują następnie do komory, w której następuje ich posrebrzanie. Do środka każdej z nich , wlewany jest roztwór srebra i zanurza się je w gorącej wodzie, tak aby po chwili wyciągnąć srebrzystą bombkę.

Końcowym procesem produkcji bombek choinkowych jest ich dekorowanie. Malowane są ręcznie, przy użyciu odpowiednich rodzajów farb i lakierów. Przydaje się tutaj wyobraźnia oraz umiejętności plastyczne osób odpowiedzialnych za tą fazę tworzenia. Kontury malowideł, wykonywane są za pomocą szklanych rurek, do których następnie wprowadzany jest tusz. Po wyschnięciu namalowanych elementów, wykonywana jest posypka srebrzystym proszkiem. Tak przygotowana bombka, trafia do sprzedaży, a klienci, po jej nabyciu,mogą cieszyć się wspaniałąświąteczną ozdobą na choinkę lub stroik bożonarodzeniowy.