Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pomysły na stroiki świąteczne

Stroiki na święta zrób to sam

Stroik świąteczny jest nieodłącznym elementem każdego stołu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Istnieje sporo przepisów na tego typu dekoracje, ale każdy z nas może wykonać go, zdając się na swój gust i wyobraźnię.

Tradycyjny stroik to wiklinowy koszyk,gałązki srebrnego świerku,jałowca,bluszczu, ognika i ligustru, a także szyszki, jabłka, orzechy, choinkowe bombki, suszone grzyby oraz rajskie jabłuszka. W środek takiej kompozycji, można umieścić świeczkę lub kilka świec(najlepiej złote i białe). Nie należy zapomnieć o gąbce, która służy jako wyścielenie pod wszystkie elementy świątecznego stroika.

Bardzo popularnym jest także stroik, w którym główną rolę gra symbol świątecznych wierzeń, czyli orzechy włoskie. Malujemy je na złoty kolor farbą w aerozolu, a następnie pleciemy niewielkie wianuszki z gałązek (również możemy je pomalować). Do środka wkładamy świece, a między nimi całość wypełniamy pomalowanymi orzechami włoskimi. Dekorujemy wianuszkami, kokardkami oraz wstążką. Otrzymujemy w ten sposób piękną, świąteczną dekorację, nadającą koloryt naszemu stołowi.

Stroik staropolski, nawiązujący do tradycji ludowych, do dnia dzisiejszego przetrwał w niektórych regionach Polski. Upleciony jest z gałązek świerki lub jodły z dodatkiem jemioły. Zawiesza się go na żyrandolu (według starej tradycji) lub kładzie na wigilijny stół. Charakteryzuje go łatwość wykonania i mała ilość składników, jednak pomimo skromnego wyglądu prezentuje się niezwykle okazale.

Stroiki wykonywać możemy także, wykorzystując słomę. Taki słomiany wieniec jest również bardzo charakterystyczny. Jego konstrukcja oparta jest na mocnym, ale sprężystym drucie, który należy upleść, dostosowując do rozmiarów stroika. Otrzymujemy w ten sposób dwa okręgi (o mniejszej i większej średnicy, różnice około 10 cm),które łączymy ze sobą za pomocą innego druta. Na takie dwie splecione ze sobą druciane konstrukcje, nakładamy splecioną słomę oraz mech. Wszystko mocujemy ozdobną wstążką. Dekoracje dodatkowe, możemy wykonać z kokardek, gałązek świerku lub jemioły, a także wprowadzić inne elementy np. suszone owoce lub grzyby. Dodajemy również uchwyt po powieszenia wieńca na ścianie.

Wszelkiego rodzaju stroiki świąteczne, możemy też nabyć w sklepach. Ceny są bardzo różne, jednak oscylują w granicach 50 złotych. Zdarzają się także droższe egzemplarze. Wszystko uzależnione jest od jakości wykonania oraz doboru składników.