Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zrobić drewnianą szopkę?

Szopka bożonarodzeniowa krok po kroku

Wnętrze stajni betlejemskiej w noc Bożego Narodzenia, doskonale obrazuje dekoracja zwana bożonarodzeniową szopką. Przedstawia ona zarówno miniatury, jak i rzeczywistej wielkości postaci oraz stajenkę. Tego typu przedsięwzięciami, trudnią się z reguły specjalistyczne firmy, wykonujące wszelkiego rodzaju iluminacje. Samodzielne ,profesjonalne wykonanie szopki, bez użycia odpowiedniego sprzętu, jest niestety niemożliwe do wykonania.

Głównymi postaciami, występującymi w szopce świątecznej są: mały Jezusek, święty Józef,Maryja Dziewica, Trzej Królowie, anioły, owce i bydło oraz gwiazda betlejemska. Zdarzają się również tzw. „żywe szopki”, w których występują żywe osoby oraz zwierzęta.

Szopki bożonarodzeniowe już na stałe zagościły w kościołach i domach (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz),stanowiąc doskonałą pamiątkę dnia narodzin Jezusa Chrystusa.

Repliki tego pomieszczenia, budowano już w czasach antycznych i średniowiecznych, a od wieku XVIII zaczęły pojawiać się w prywatnych domach. W naszym kraju zaistniały w XIX wieku, a przywędrowały z Włoch. Najpopularniejsze z nich to tzw. szopki krakowskie,które swą architekturą wyraźnie nawiązują do architektury i zdobnictwa gotyckich budowli starego Krakowa (Zamek Królewski,Katedra na Wawelu, Kaplica Zygmuntowska, mury obronne, Kościół Mariacki itp.). Prekursorami stylu szopkarskiego w Polsce byli Michał i Leon Enzekierowie z krakowskiej Krowodrzy. Od roku 1937 do dnia dzisiejszego istnieje nawet słynna krakowska tradycja konkursu na najpiękniejszą szopkę, który odbywa się co roku na rynku w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza.

Z roku na rok producenci szopek bożonarodzeniowych, starają się je urozmaicać, dodając coraz to nowe elementy lub poszukując nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Wykonanie jest bowiem rzeczą dosyć trudną i czasochłonną. Jednym z typów takich konstrukcji jest szopka iluminacyjna. Składa się ona z odpowiednio powyginanych kształtów z aluminiowych płaskowników, które następnie łączone są ze sobą za pomocą spawów argonowych. Na taką konstrukcję nakładane są specjalne kolorowe maty wykonane z tworzywa sztucznego (materiał podobny do sztucznych choinek) oraz wszelkie świecidełka w postaci lampek typu LED oraz węży świetlnych. Tak wykonane szopki trafiają do zleceniodawców i są niezwykle barwną ozdobą szkół, sklepów, a także instytucji publicznych i samorządowych,stanowiąc nawet zamiennik tradycyjnej choinki.